… szemben az EMKE cigánya zenél
Az Őszi Budapest Fesztivál helyébe lépett Budapest Café Budapest Kortárs Művészeti Fesztivál (2012. október 5-14) igen izgalmas programokat gyűjtött össze erre az egy hétre, hogy az őszi borongós napokat színesebbé tegye. Így került bemutatásra kortárs írónk, Garaczi László zenés darabja, az EMKE – volt egyszer egy kávéház október 6-án a Thália Színházban.
EMKE… sokunkban kellemes emléket idéz fel, kinek ezért, kinek azért. Az EMKE Budapest szívében álló híres kávéház volt, amely a művészek kedvelt találkozóhelye volt. Kétszer is újjá kellett építeni, de mindig sikerült a jól megszokott hangulatot is visszacsempészni a romok alól. A titka sokak szerint az volt, hogy az akkori tulajdonos, Wassermann Jónás, majd később a fia, Mór is a kor legnagyobb cigányprímásait szerződtette. Ez a Tháliában bemutatott zenés játék alaptörténete is: Wassermann Móric cigányprímás versenyt hirdet, ahol két jelentkező van, budapesti Farkas Pali és nagyváradi Rácz Gabi.
Több történet, több idősík között ugrálva adják át a nézőnek azt az életérzést, amit anno az EMKE jelentett, miközben a történelmi hátteret is szemléltetik. Az előadás eleje kissé nehezen indult be, sok mesélés, kevés történés. Ijesztő volt az, hogy talán azt a dokumentarista jelleg marad mindvégig, mert mondjon bárki bármit, azért megyünk színházba, hogy azt élvezzük, átéljük, beleéljük magunkat. Az első jó fél órán átlendülve már a történetmesélés is átesett a holtponton és beindult. Érdekes volt a színek változásával mindig új egy-egy cselekményszálat fölvenni. A legjobb pedig az volt, hogy a legvégére mégis egy kerek és érthető fonallá állt össze. Zavaró volt viszont az, hogy bár zenés darabnak van titulálva, túl sok dal nem volt benne – és ez nem is gond, mert a prózai részek ellensúlyozták –, de az, hogy komolyabb dalok előadói nem rendelkeztek túl sok muzikalitással, az annál inkább. Elég nehéz volt elhinnem Rácz Gabi karakteréről, Fátyol Kamilla alakításában, hogy ő egy vérbeli cigánylány, aki anyja, a hercegnő szépségét, és apja, a cigányprímás zenei tehetségét örökölte. A szépség résszel nem is volt gond, de a dalában lévő tüzesség még kihunyt azelőtt, hogy meggyújtották volna. Játéka is picit mesterkélt volt, de nem túlzottan. A másik két női szereplő, Koltai Helga és Gubás Gabi remekeltek a színpadon. A legnagyobb játéktere határozottan Gubás Gabinak volt, aki mindvégig negatív hőst alakított fantasztikus hitelességgel. Elhittem neki, hogy ő Irma, a kávéház pénztárosa, akinek minden álma mindent megkaparintani, és aki elég ügyes ahhoz, hogy minden női eszközét és fortélyosságát kijátszva ezt meg is valósítsa. Cserhalmi György és Nagy Péter mellett kétségtelenül az ő játéka volt a legkimagaslóbb.
A látvány szervesen illeszkedett a darabba, a puszta csatatere, az EMKE kávéháza, a cigányputri vagy a várost átszelő fiáker mind-mind autentikus volt.
A történetet az tette meseszerűvé, hogy népmesei elemekkel tűzdelték, és azt szürreális köntösben tálaltak: festékkel összekent zsákokba bújt manók – ráadásul éppen három - , békafejjel rohangáló ősember és átkokat szóró boszorkány megjelenése a Gellért-hegyen. Viszont a frontvonalon lévő katonák behozatala érzékelteti, hogy itt nagyon is valóságos dolgokról van szó. A mese és valóság keveredése közepette is jól érzékelhető, hogy ez még az a letűnt korszak, ahol cigányok, magyarok és zsidók igenis megfértek egymás mellett. Ha csak egy előadás erejéig is, de jó látni, hogy élhetünk egymás mellett, sőt akár egymással is.
Az EMKE zenekara a színpadon annyira beleolvadt a darabba, hogy amikor a színészek helyett valamelyik zenész húzta el a nótáját, akkor egyáltalán nem éreztük „zsenántnak”.
Kicsit bepillanthatunk az EMKE-ház aranykorába, és bár a történelmi hitelességgel nem igazán törődtek, de ha a rendező, Bagó Bertalan fő célja a hangulat megidézése volt, akkor az sikerült.
Jól éreztem magam az EMKÉ-ben egy kávé és egy pohár vörösbor társaságában.
Szereplők:
Koltóy főhadnagy / Wassermann Móric, az EMKE tulajdonosa: Cserhalmi György
Olga / Fruzsina, Móric felesége /Rácz néni: Kolti Helga
Paulina / Irma, kasszírnő / Bonga /Drégely hadbíró: Gubás Gabi
Janka / Rácz Gabi prímás / Clara Ward, hercegnő: Fátyol Kamilla
Vasadi (- Wassermann) János /Trilla: Nagy Péter
Agyibagyi / Járomi doktor /Fuvaros: Both András
Altiszt / Hibácskai pincér / Egy vendég (versírás-jelenet) / Rácz bácsi: Hunyadkürti István
Buláki / Durmoll / Farkas Pali:Mészáros András
Cséri / Muki / Rácz Pista(Rácz Gabi apja) / Oroszlán Gyula /Atus: Szegezdi Róbert
EMKE zenekara
Zene: Horváth Károly; Dramaturg: Lőkös Ildikó; Látvány: Vereckei Rita; A rendező munkatársa: Benedek Albert
Rendező: Bagó Bertalan
További Fesztivál programok: