Csokonai Lili: Tizenhét hattyúk
Beiratkoztam az egyetemre, a Vígegyetemre. Nem, nem írtam el. Ilyen is van.
A Vígszínház egy egészen új műfajba kezdett, egyetemet alapított a kíváncsiskodó nézőknek, azoknak, akik nem csak a kész művet akarják látni - az előadást -, hanem az alkotó folyamatba is bele akarnak pillantani.
Idén is folytatódnak tehát a Vígegyetem beszélgetései, ahol a nézők is kérdezhetnek, véleményt alkothatnak és bármit megtudhatnak a darab születéséről az alkotók szájából. Az új előadásokhoz és az éppen soron lévőkhöz kapcsolódóan havonta több „szemináriumon” is részt lehet venni.
2012 szeptember 29-én Csokonai Lili: Tizenhét hattyúk c. művét elemezhettük, amely 1987-ben jelent meg, s mint hamar kiderült, Esterházy Péter volt az igazi szülőatyja. A regényben Csokonai Lili, a fiatal, hamvas és szépsége teljében lévő lány meséli el rendkívül hétköznapi, már-már elcsépelt történetét. Esterházy nyelvi bravúrosságát a Sopsits Árpád rendezte Tizenhét hattyúk c. monodrámában vitték színre a Házi Színpadon, Falussy Lilla dramaturgiájával.
A jelenlévők egy csodálatos ajándékot kaptak, ugyanis nemcsak egy beszélgetést, hanem a teljes előadást (próbát) láthatták. Az egyszemélyes daraboktól mindig félek egy kicsit, mert nagyon nehéz dolga van annak az egy színésznek, nem egyszerű száz percben olyat nyújtani, ami a színpad túloldalán lévőket leköti, jobb esetben még élvezik is. Majsai-Nyilas Tünde Csokonai Lilijének ez sikerült. Olyan intenzitással volt jelen a színpadon, hogy nem lehetett nem rá figyelni, nem vele élni és érezni. Teljesen magával húzott és cibált végig a történeten. Lecsupaszította önmagát, másfél órás metamorfózisa bravúros volt: a fiatal, egészséges és kedves lányból a századik percben egy megkeseredett nyomorék lány lett, akit átvert az élet. A hattyú, aki a baleset miatt rút kiskacsa lett. A fényeffekt és az a kevés tér-díszlet trükk csak még rátett egy lapáttal a színésznő dinamikus játékára.
Esterházy barokkos körmondatait, ízes tájszólását jól átültették, lehámozva itt-ott, ezzel a történetet hozva az előtérbe. Csokonai Lili megelevenedett, kilépett a regényből és elhozta tragikus szerelmi történetét. Érdekelt Lili sorsa, mindent tudni akartam róla, és ő ezt észre is vette, néha visszakérdezett, csillogó szemmel várta a reagálásom. Találkozni fogok még vele, ezt tudtam, amikor kiléptem a Házi Színpad terméből.
Október 5-én, este fél nyolckor a Vígszínházban.
Fotó: Piros Csilla